Jakimi metodami można leczyć chrapanie?


Chrapanie to powszechny, ale często lekceważony problem, dotyczący kobiet i mężczyzn. Wpływa ono na efektywność nocnego wypoczynku – zarówno osoby dotkniętej chrapaniem, jak i jego najbliższego otoczenia, a bagatelizowane może prowadzić do poważnych schorzeń, m.in. nadciśnienia i niedotlenienia. Współczesna medycyna oferuje jednak wiele mało inwazyjnych, a co więcej – skutecznych metod leczenia chrapania (o chirurgicznych przeczytasz tutaj: 
Chrapanie jest skutkiem drgania wiotkiej części gardła, zwłaszcza podniebienia miękkiego oraz języczka. W trakcie snu dochodzi do rozluźnienia mięśni podniebienia, język zapada się do tyłu, a usta otwierają się, w wyniku czego przestrzeń gardła ulega zwężeniu. Wdychane powietrze ma o wiele trudniej przedostać się do płuc, przez co wprawia w drganie wiotką część gardła, a efektem tego są właśnie charakterystyczne dźwięki. – Chrapanie najczęściej pojawia się podczas snu w pozycji na plecach, u niektórych osób tylko po spożyciu alkoholu, leków nasennych, u palaczy tytoniu. Występuje także u osób otyłych lub z nadwagą oraz z problemami laryngologicznymi, jak skrzywienie przegrody nosa, polipy nosa, przerost migdałków czy małżowin nosa – powiedziała portalowi echodnia.eu dr Małgorzata Jędrzejczak, pulmonolog. Szacuje się, że problem chrapania dotyczy 30% kobiet i 50% mężczyzn w średnim wieku, a u 70-latków odsetek ten zwiększa się odpowiednio do 73% oraz 84%. Współcześnie dostępnych jest jednak wiele mało inwazyjnych i skutecznych metod leczenia chrapania.

Najpopularniejsze metody leczenia chrapania:
Jedną z najbardziej nowoczesnych metod leczenia chrapania jest technika PILLAR, zwana inaczej kolumnowaniem. Jest to prosty, mało inwazyjny, a przede wszystkim skuteczny zabieg, polegający na umieszczeniu w podniebieniu miękkim trzech implantów niewielkich rozmiarów, wykonanych z poliestru. Z upływem czasu implanty zostają otoczone przez naturalne tkanki organizmu, stanowiąc swego rodzaju podparcie (kolumny) dla podniebienia miękkiego. Dzięki ich obecności, wpływ powietrza do płuc podczas snu staje się o wiele łatwiejszy, przez co drgania tkanek objawiające się jako chrapanie nie są już tak bardzo uciążliwe. Zabieg jest krótki, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a pacjent jeszcze tego samego dnia opuszcza klinikę i wraca do normalnej aktywności. Szacuje się, że technika PILLAR pomogła wyleczyć chrapanie u około 45 tys. pacjentów na całym świecie. Koszt zabiegu to około 2,5 tys. zł.

Co ciekawe, skuteczną metodę leczenia chrapania może zaoferować również… dentysta. Metodą tą jest indywidualnie dopasowany aparat ortodontyczny, który zakłada się na noc. Jego działanie jest bardzo proste – urządzenie idealnie dopasowane do anatomicznej budowy ciała pacjenta w czasie snu wysuwa do przodu język i żuchwę, przez co drogi oddechowe ulegają rozszerzeniu i jest możliwe swobodne oddychanie. Przed rozpoczęciem terapii z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego należy jednak skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą, który jednoznacznie zdiagnozuje chrapanie. Koszt wykonania aparatu wynosi około 750-1000 zł.

Coraz popularniejsze w ostatnich latach stają się metody leczenia chrapania z wykorzystaniem lasera. Polegają one na podgrzaniu tkanek podniebienia miękkiego, języczka, bocznych powierzchni języka oraz łuków podniebiennych w celu ich obkurczenia oraz pobudzenia naturalnej produkcji kolagenu. W efekcie, tkanki stają się bardziej elastyczne i sprężyste, co eliminuje ich drganie oraz ułatwia przepływ powietrza do płuc. Zabieg laserowy nie wymaga znieczulenia, jest bezbolesny, nie wywołuje skutków ubocznych. Natychmiast po jego wykonaniu można opuścić klinikę, nie ma również żadnych ograniczeń w piciu i jedzeniu. U większości pacjentów zadowalające rezultaty przynosi zazwyczaj już jednokrotne naświetlanie laserem, choć w przypadku bardzo zaawansowanych stadiów chrapania zaleca się jego trzykrotne powtórzenie – 1, 15 i 45 dnia. Koszt jednej serii zabiegu wynosi około 1,2 tys. zł.

11 komentarzy:

 1. na szczescie ten ''problem'' mnie i mojego chlopaka jeszcze nie dotyczy,ale jednak rozumiemy że jest to normalne i nie da sie temu zapobiec :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zazdroszczę tego, że możesz spać spokojnie :)

   Usuń
 2. Mój chrapie.. metody wydają się ok ale swoje kosztują ja mam domowe sposoby :P albo mu zatykam nos albo spycham z łóżka :D to zawsze działa :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój też chrapie i spychanie z łóżka może być niebezpieczne :). Najgorsze, że pomaga na chwilę i jeszcze możemy uszkodzić partnera. Czasem mam ochotę wystawić go za okno.
   Z chęcią wysłałabym go na jakiś zabieg, bo na dłuższą metę chrapanie daje się we znaki i bywa męczące.

   Usuń
  2. Ma miękkie lądowanie bo po tej stronie co on śpi jest puchaty i miekki dywan :P

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy post, fajnie, że są skuteczne metody na chrapanie, które potrafi być prawdziwym utrapieniem ;)
  Pozdrawiam, Agness :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie poziom techniki jest tak zaawansowany, że tylko brak worka pieniędzy dzieli nas od usunięcia niedoskonałosci :)

   Usuń
 4. Dziwię się mojej mamie jak ona wytrzymuje taty chrapanie. Tak chrapie, że aż przekłada w drugim pokoju więc albo go nie słyszy, albo się przyzwyczaiła. Ja swojego męża kopie dotąd aż przestanie chrapać. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj pamiętam jak mieszkając z rodzicami miewałam ten problem, że nie mogłam zasnąć bo tata za ścianą chrapał jak jakiś smok! ;-D

  OdpowiedzUsuń
 6. ja na szczęście nie mam tego problemu, ani ja nie chrapię ani mój narzeczony ;)
  PorcelainDesire

  OdpowiedzUsuń
 7. Przydałoby się tacie. Jeszcze przez rok mieszkam z rodzicami i to jest jakaś tragedia. Zanim się z kimś zwiążę, zamontuję mu w pokoju pluskwę i sprawdzę, czy też tak ma xDD
  KLIK

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za pozostawiony komentarz - w wolnej chwili na pewno Cię odwiedzę.